شهدای مدافع حرم
خانه / خاطرات / هلی‌کوپتری که آنتن بی‌سیم‌ها شد

هلی‌کوپتری که آنتن بی‌سیم‌ها شد

در جلسات هماهنگی قبل از عملیات خیبر وقتی مانور گردان‌ها و گروه‌های پیشتاز تشریح می‌شد، شهپری فر همیشه سوالی ذهنش را مشغول کرده بود: «در فاصلۀ چند کیلومتری نقطه رهایی تا شروع عملیات، چه شکلی ارتباط را برقرار کنیم؟» در جلسات صرفاً حرف می‌زدیم و واقعاً راهکار عملیاتی بدین منظور پیش‌بینی نشده بود.

با شروع عملیات خیبر در مجنون شمالی طی اسفند62، ارتباط مقر فرماندهی با نیروهای پیشرو به دلیل فاصله زیاد و شرایط خاص جوی، قطع می‌شود. اضطراب این بی‌خبری، فرماندهان را به تکاپو می‌اندازد.

محسن شهپری‌فر که به عنوان مسئول مخابرات لشکر۸ نجف اشرف در جمع فرماندهان حاضر بوده در این خصوص می‌گوید: «تنها وسیله ارتباطی ما بی‌سیم‌های ’پی‌آر‌سی‌77‘ بود که ایجاد دکل ارتباطی می‌توانست مشکل آن‌ها را حل کند ولی ساخت چنین سازه‌ای به دلیل حجم بالای آتش دشمن و فرصت کم ما عملاً غیر ممکن بود و در عین حال احتمال لو رفتن عملیات را افزایش می‌داد. خدا در یک لحظه فکر استفاده از هلی‌کوپتر به عنوان آنتنی متحرک را در ذهنم روشن کرد.» این پیشنهاد را همه تحسین کردند.

معمولاً در عملیات‌های مختلف، به هر گردان 5‌بی‌سیم داده می‌شد ولی در عملیات خیبر، 17بی‌سیم بین نیروهای هر گردان تقسیم شد به طوری‌که امکان ارتباط با فرماندهان دسته‌ها نیز وجود داشت. (تصویر تزیینی است و ربطی به خاطره ندارد.)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

«پِیک‌شدن» فرماندۀ گردان

اواخر تابستان63 همزمان با ادامۀ آموزش‌های گردان‌یاسر، احمد کاظمی طی یکی از سرکشی‌های منظم خود ...