شهدای مدافع حرم
خانه / اخبار / شهید کاظمی و شهید تهرانی‌مقدم در قاب تصویر

شهید کاظمی و شهید تهرانی‌مقدم در قاب تصویر

شهید کاظمی و شهید تهرانی‌مقدم در قاب تصویر

خبرگزاری تسنیم: سردار شهید حسن تهرانی‌مقدم از دوستان و همرزمان سردار شهید احمد کاظمی بود و این دو یار وفادار همیشه درعرصه‌های مبارزه چه در زمان جنگ تحمیلی و چه بعد از آن در داخل مرزهای جمهوری اسلامی با فعالیت‌ها و مبارزات بی نظیرشان خوش درخشیده‌‌اند

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، 19 دی‌ماه سالروز شهادت سردار شهید احمد کاظمی و 11 تن از یارانش است که به نام شهدای عرفه مشهور شدند.  سردار سرلشکر پاسدار شهید احمد کاظمی‌در سال 1337 در نجف آباد اصفهان متولد شد. با پیدایش جرقه‌های انقلاب اسلامی‌ دوشادوش ملت به مبارزه علیه رژیم ستم شاهی پرداخت. دوران جوانی خود را با حضور در جبهه‌های نبرد از کردستان گرفته تا جای جای جبهه‌های جنوب در صف مقدم مبارزه با متجاوزان بعثی در سِـمت‌هایی چون: دو سال فرماندهی جبهه فیاضیه آبادان، شش سال فرماندهی لشکر 8 نجف، یکسال فرماندهی لشکر 14 امام حسین(ع)، هفت سال فرماندهی قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) و قرارگاه رمضان و پنج سال فرماندهی نیروی هوایی سپاه را به عهده داشت.

کارشناسی خود را در رشته جغرافیا و کارشناسی ارشد را در رشته مدیریت دفاعی گذراند و موفق شد دانشجوی دکتری در رشته دفاع ملی شود. مقام معظم رهبری 3 مدال فتح بر سینه او نصب کردند. سردار کاظمی‌همچنین در سال ‪ 1372‬با حضور در منطقه شمال غرب کشور به عنوان فرمانده منطقه شمال غرب حکم فرماندهی را از دست مقام معظم رهبری دریافت کرد .در سال ‪ 1379‬حکم فرماندهی نیروی هوایی سپاه را از رهبر معظم انقلاب دریافت کرد و نیروی هوایی را از نظر سازمان ، ساختار و سازماندهی و سازمان موشکی ارتقا داد. وی پس از ‪ 5‬سال خدمت ارزنده در نیروی هوایی سپاه، در سال ‪ 1384‬حکم فرماندهی نیروی زمینی سپاه را از مقام معظم کل قوا دریافت کرد و طی سه ماه فعالیت شبانه‌روزی، بیش از ‪ 100‬سفر به تمامی‌یگان‌های نیروی زمینی داشت و وضعیت یگان‌های نیروی زمینی را از نزدیک بررسی می‌کرد.در 19 دی ماه سال 1384 بود که همزمان با روز عرفه جت فالکن در منطقه امامزاده آیدینلو در نزدیکی شهر ارومیه سقوط کرد و 11 تن از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله سردار کاظمی به شهادت رسیدند.

سردار شهید حسن تهرانی مقدم از دوستان و همرزمان سردار شهید احمد کاظمی بود و این دو یار وفادار همیشه در عرصه‌های مبارزه چه در زمان جنگ تحمیلی و چه بعد از آن در داخل مرزهای جمهوری اسلامی با فعالیت‌ها و مبارزات بی نظیرشان خوش درخشیده‌‌اند. هر دو از سرداران شهیدی هستند که در جهادی بعد از هشت سال دفاع مقدس به شهادت رسیده‌اند. هر دو در سنگر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و در حین خدمت به نظام اسلامی به فیض شهادت نائل شدند. اما 6 سال طول کشید تا شهید تهرانی مقدم به همسنگر شهیدش ملحق شود. شهید حسن طهرانی مقدم که نخستین فرمانده توپخانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال 1360 و بنیانگذار یگان موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال 1362ش است که به پدر موشکی جمهوری اسلامی ایران مشهور شد. او در سال 1390 و در آزمایش موشک‌های بالستیک در پادگان شهید مدرسی ملارد به نزد یاران شهیدش شتافت.

تصاویری از روزهای همراهی این دو سردار شهید در ادامه می‌آید:

سخنرانی شهید تهرانی‌مقدم در مراسم سالگرد شهدای عرفه

وقتی شهید احمد کاظمی و یارانش در حادثه روز عرفه به شهادت رسیدند، قطعا کسانی همچون سردار شهید تهرانی مقدم می‌بایست برای معرفی شخصیت این بزرگان به پشت تریبون می‌رفتند و از منش این شهدا سخن می‌راندند. اما شاید آن زمانی که سردار تهرانی مقدم در سالروز شهادت شهدای عرفه از خاطراتش با شهید کاظمی می‌گفت کسی نمی‌دانست عکس این تریبون یکی از عکس‌های خاطره انگیزی می‌شود که روایت فراق این دو سردار دلاور میدان‌های مردانگی است.

شهید تهرانی‌مقدم در مراسم سالگرد شهدای عرفه

شهید تهرانی‌مقدم در مراسم سالگرد شهدای عرفه

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

تلاش برای فرار از اسارت

سه چهار نیروی باقی مانده از گردان طفلان‌مسلم، با اتمام مهمات آمادۀ اسارت می‌شوند؛ ضمن ...