شهدای مدافع حرم
خانه / اخبار / شهید حجت الاسلام محمدعلی منتظری
شهید حجت الاسلام محمدعلی منتظری

شهید حجت الاسلام محمدعلی منتظری

 

نام پدر: حسین علی تاریخ تولد: – / – /1323
محل تولد: ایران – اصفهان – نجف آباد تاریخ شهادت: 07/04/1360
محل شهادت: ساختمان حزب جمهوری اسلامی طول مدت حیات: 37
مزار شهید: قم
زندگینامه
در سال 1323 چشمان خانواده اهل علم منتظری به جمال کودکی نورانی، روشن شد و محمدعلی پا به مرحله هستی نهاد. تحصیلاتش را درنجف آباد اصفهان آغاز کرد و از نوجوانی مشغول به کار شد. در سال 1337 برای ادامه تحصیل در علوم اسلامی به حوزه علمیه ی قم رفت. استعداد او برای درک مفاهیم اسلامی خصوصاً اقتصاد و سیاست اسلامی فوق العاده و چشمگیر بود چنان که حضرت امام (ره) فرمودند: «او یک متفکر اسلام شناس بود». درسال های 42 و 1341، همزمان با شروع نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) محمد مبارزات خود را آغاز کرد. وی در فروردین ماه سال 1344حین انتشار اعلامیه دستگیر و مدت 7 ماه در زندان قزل قلعه محبوس شد و تحت سخت ترین شکنجه ها نیز لب به سخن نگشود. پس از آزادی علیرغم منع رژیم به حوزه علمیه رفت و به تدریس اقتصاد مشغول شد. بعد از چند ماه به خارج از کشور سفر کرد و زندگی پربار 10 ساله خود را آغاز نمود. فعالیت های او در خارج از کشور شامل: ادامه تحصیل در محضر امام (حوزه علمیه نجف اشرف)، سفر به کشورهای عربی و برقراری تماس با رهبران جنبش های آزادی بخش اسلامی، تماس با دانشجویان خارج ازکشور در اروپا، تعلیم فنون نظامی در پایگاه های الفتح و فرستادن تعلیم دیدگان به ایران و… بود. پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران نهایت تلاش خود را برای حفظ این نهال نوخاسته به کار برد و در راستای پیشبرد این هدف عظیم موضوع تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را توسط شهید مطهری با امام (ره) در میان گذاشت. در انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی با کسب 97% آراء مردم نجف آباد به نمایندگی آن ها انتخاب شد. او در این ایام مجله عربی زبان «الشهید» را در سطح وسیعی از منطقه منتشر می نمود. محمدعلی منتظری همواره آماده فداکاری برای حفظ آرمان های انقلاب و نشر دستاوردهای آن به کل جهان بود و با سخنان بیدار کننده اش خطر ضد انقلاب و مهره های وابسته به غرب را به مردم و مسئولین گوشزد می کرد. منافقین گمراه که متوجه شده بودند منتظری تا زنده است از افشاگری و مقابله با آنان دست برنمی دارد، او و یاران هم پیمانش را در هفتم تیرماه 1360 در حزب جمهوری اسلامی به شهادت رساندند، غافل از این که درخت انقلاب ریشه در قلب ایرانیان دارد.
555 copy
تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
منتظری برای حفظ دستاوردهای انقلاب مردمی ایران مصمم بود و هیچگاه از خطر ضد انقلاب و دشمنان اسلام غافل نشد. او برای حفاظت هر چه بیشتر از این قیام، تشکیل ارگانی منظم و اسلامی را تحت عنوان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیشنهاد کرد و این موضوع را از طریق شهید مطهری با حضرت امام (ره) در میان گذاشت. امام خمینی با استقبال از این طرح، محمد را به پیگیری و سازماندهی آن تشویق نمود. سرانجام با تلاش بی وقفه و شبانه روزی یاران انقلاب (محمد و همرزمانش) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکیل شد و نیروهای شایسته و مومن و فداکار در آن به خدمت پرداختند. حجت الاسلام منتظری نیز خشنود از موفقیت این طرح، ادامه کار را برعهده سایر برادران نهاد و خود به اصلاح امور دیگر پرداخت.
متفکران مذهبی
در سال 1344 منتظری حین انتشار اعلامیه دستگیر و برای مدت 7 ماه زندانی شد. او بدون احساس ناامیدی و یأس رسالتش را در زندان آغاز نمود. در آن سال ها، زندان از افرادی که عقاید گوناگون داشتند پر بود و شخصیت های مذهبی، سیاسی، لیبرال، کمونیست و التقاطی و… در کنار هم دوران حبس خود را طی می کردند. محمد با طرز فکر و اندیشه آن ها از نزدیک آشنا شد و دریافت که بزرگترین مشکل مبارزین مذهبی نداشتن یک تشکیلات منسجم است. لذا بخشی از اوقات خود را در زندان برای برنامه ریزی یک تشکیلات قوی و منسجم صرف نمود. او برای تحقق و گسترش اندیشه اش، به شناسایی و ارزیابی اشخاص پرداخت و کار عضوگیری و کادرسازی را آغاز کرد. هسته مرکزی این تشکیلات مبارزاتی توسط محمد منتظری و تعدادی از یاران همفکرش سازمان یافت و هر یک بخشی از مسئولیت آن را به عهده گرفتند. کسانی که به عنوان اعضای این تشکیلات انتخاب می شدند، برحسب توان و استعدادشان رشد می کردند و این مومنان متفکر، به مبارزه علیه رژیم ستمگر طاغوت می پرداختند.
اهمیت به جوانان
اهمیت دادن به شخصیت جوانان و افراد تازه کار از خصوصیات منتظری بود. او اعتقاد داشت افراد، قابلیت پذیرش هر مسئولیتی را دارند و می توانند وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهند به شرطی که به توانایی خود ایمان داشته باشند. هنگامی که عده ای از جوانان نجف آباد به او اصرار می کردند تا برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی نامزد شود، محمد پاسخ داد: «چرا به من اصرار می کنید؟ بسیاری از شما می توانید نماینده مردم در مجلس باشید». او همواره اعتماد به مردم و شناخت لیاقت هایشان را از اصول مهم می دانست و می گفت ما افراد شایسته زیاد داریم اما آن ها گمنامند، فقط کافیست پیدایشان کنیم.

3 نظر

  1. تعقیب: Google

  2. تعقیب: Google

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

تلاش برای فرار از اسارت

سه چهار نیروی باقی مانده از گردان طفلان‌مسلم، با اتمام مهمات آمادۀ اسارت می‌شوند؛ ضمن ...