شهدای مدافع حرم
خانه / جهادسازندگی / شهید ابوالقاسم حجتی
شهید ابوالقاسم حجتی

شهید ابوالقاسم حجتی

ابوالقاسم حجتی
نام پدر: – تاریخ تولد: – / – /1337
محل تولد: ایران – اصفهان – نجف آباد تاریخ شهادت: 22/11/1364
محل شهادت: شمال اروند طول مدت حیات: 27
مزار شهید: –

زندگینامه

ابوالقاسم حجتی در سال 1337 در شهرستان نجف آباد اصفهان در خانواده ای مؤمن و متعهد به احکام اسلام دیده به جهان گشود. دوران کودکی و نوجوانی ابوالقاسم به دلیل مشکلات مالی به سختی گذشت. او مجبور بود در طول دوران تحصیل به منظور کمک به اقتصاد خانواده به کارهای سخت بپردازند. او در همان زمان در تمام جلسات مذهبی و قرآن شرکت نموده ولی پس از اتمام دوره دبیرستان در رشته کشاورزی دانشگاه مشهد پذیرفته شد. اما با شرکت دوباره در کنکور، در رشته مهندسی عمران دانشگاه صنعتی اصفهان مشغول تحصیل گردید. حجتی در دانشگاه به مبارزه عقیدتی با مارکسیست ها پرداخته و با اوج گیری انقلاب به صف مردم مبارز پیوست و پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به فرمان امام(ره) فعالیت خود را بر علیه ضد انقلاب در دانشگاه با یارانش شروع نمود به طوری که ضد انقلاب او را اسوه مرتجعین نامید و برنامه قتل وی را تدارک دید. حجتی سپس وارد نهاد مقدس جهاد سازندگی گشت و در روستای شهرکرد به فعالیت پرداخت و ضمن تحصیل راهی دیار نور شد و در قسمت مهندسی و راهسازی برای عملیات های مختلف تلاش نمود و بارها عاشقانه زخم های سبز جبهه را به جان خرید. خاک های گرم جبهه های جنوب و غرب ایران دستان پر مهر ابوالقاسم را هنگام احداث جاده ها در زیر بمباران شدید دشمن به یاد دارند. سرانجام در بیستم بهمن ماه سال 1364 در عملیات والفجر 8 با سمت مسئول مهندسی پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی نجف آباد شرکت نمود، پس از دو روز در شمال اروند رود، خدا دل عاشقش را به سوی خود فرا خواند تا او نیز در 27 سالگي در جوار فرشتگان زمینی در لامکان مأوا گزیند و گلوله اي او را به مقصد برساند. محمد علي و کاظم نيز دو تن از برادرانش بودند که در راه دفاع از اسلام به شهادت رسيدند.
شهید ابوالقاسم حجتی

شهید ابوالقاسم حجتی

کارخانه یخ
هوای گرم تابستان و عدم دسترسی به یخ طاقت بچه ها را کاسته بود، نیروها هر کدام در گوشه ای از سنگر نشستند. «خدایا نگذار عطش بر ما غلبه کند.» حجتی آستینها را بالا زد، علی ایمانیان و چند نفر از دیگر دوستان نیز همراه او رفتند، همه حیران به او نگاه می کردند، حجتی می خواست به بچه ها یخ برساند؟! پس از 24 ساعت لبخند شادی بر لبان نیروها نشست، با وجودیکه دشمن در فاصله 2 الی 3 کیلومتری کارخانه های یخ قرار داشت، ابوالقاسم آنها را راه اندازی نمود و از آن روز به بعد این کارخانه ها، یخ منطقه عملیاتی آبادان را تأمین می کردند، حجتی همیشه در انجام کارهای مهم پیش قدم بود، احداث بیمارستان صحرایی در مدت 4 الی 5 روز، آماده سازی منطقه عملیاتی فتح المبین در محور دالپری، باز نمودن محور عملیاتی بیات در عملیات محرم، احداث جاده چاله سبز یا جاده جنوب شهر پنجوین در عملیات والفجر 1، حاکی از تلاشهای صادقانه جهادگر مخلص ابوالقاسم حجتی بود.
 
 
راه تکامل
حجتی در تمام صحنه های نبرد و زندگی، به جهاد اکبر می پرداخت و در سفر تکامل انسان، به بلندای والاترین قله کرامت، معرفت و فضیلت دست یافت. آنجا که در عملیات طریق القدس همپا و همدرد خویش محمد علی حجتی را از دست داد، برادر عزیزی که سالها یار و یاورش بود. چند ساعت پس از شهادت محمد علی، ابوالقاسم به شدت مجروح گشت، و ناچار او را به عقبه بردند. وقتی پس از بهبودی به خانه بازگشت، کنار پدر نشست و گفت: «اگر چیزی را خداوند از انسان بخواهد، انسان باید چکار کند؟ اگر محمد علی شهید شده باشد، بهتر است یا اینکه زنده باشد؟» با این سخن پدر را آماده نمود که خبر عروج فرزندش را بدهد، پدر نیز با مشاهده استقامت ابوالقاسم پاسخ داد: «اگر زنده باشد، شاید بیشتر بتواند خدمت کند ولی اگر شهید شده باشد، من راضی به رضای خدا هستم.»
 
 
وصیت نامه
… در این موقع که مجدداً برای پاسداری از اسلام و قرآن عازم جبهه های جنگ حق علیه باطل هستم با اطمینان کامل از اینکه در جنگ، شهید شدن و کشتن هست، چون وظیفه الهی است با همه علاقه ای که به امت شهیدپرور و خانواده و برادران و دوستان داشتم، همگی را به خداوند منان سپرده وعازم جبهه های نور علیه ظلمت می گردم.
پیام به امت عزیز: پیامهای امام امت (ولایت فقیه) را گوش داده و دستورات آن را عمل کنید، هر چقدر کار دارید [باید] پیامها را گوش داده و ببینید که چه مسئولیتی را در آن لحظه به دوش شما می گذارد که باید عمل کنید و گرنه در روز قیامت مسئول هستید.
ملت عزیز! خانواده های شهدا را از یاد نبرید، خدای ناکرده کاری نکنید که دل فرزندان شهدا شکسته شود، توجه داشته باشید که حضرت علی (ع) در مورد یتیمان و سرپرستی آنها چه فرموده و با فرزندان شهدا چگونه عمل می نمود.
دوستان و برادران دانشجو! در این زمان وظیفه شما بس سنگین است. شما هر قدمی که برمی دارید باید در راه شهیدان و اهداف مقدس آنها باشد. مبادا خون این همه شهید را با بی تفاوتی پایمال نمایید… ای عزیزان بدانید جهان هستی، مادیت تنها نیست، مبادا فقر مادی باعث فقر فرهنگی وذلت و خواری شما گردد… مسئولین ارگانها، ادارات و دانشگاهی ها باید بدانند که هر چه مقام آنها بالاتر باشد، مسئولیت آنها در مقابل خدا و خون شهدا و این ملت مظلوم بیشتر است. فکر نکنند که وارث خون شهدا می باشند، بلکه باید خدمتگزار این ملت باشند و از روی عدالت رفتار نموده و از کم کاری و اسراف بپرهیزند و اگر چنین نکنند، عذابی سخت در انتظار آنهاست.
به امید ظهور حضرت مهدی (عج) و پیروزی مسلمین بر کفر جهانی.
 
ردپای نور

ای آنکه داغ دیدنت برسینه ها مانده است                             خاکستر سبزت بگو اما کجا مانده است
نام عملیات تاریخ عملیات مسئولیت شهید

 

طریق القدس 1360/09/08 مسئول اداره کردن دستگاه های مهندسی
فتح المبین 1361/01/01  
بیت المقدس 1361/02/10  
رمضان 1361/04/23  
محرم 1361/08/10 مسئول بازکردن یکی از محورهای عملیات (محور بیات)
والفجر مقدماتی 1361/11/17  
والفجر1 1362/01/20  
والفجر5 1362/11/27  
بدر 1363/12/19  
والفجر8 1364/11/20 مسئول مهندسی پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی نجف آباد

 

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

شهيد كاظم حجتي

فرمانده گردان مهندسي رزمي امام علي (ع) نجف آباد كاظم حجتي به سال ۱۳۴۲ درنجف ...